Skip links

Global Money Week – súťaž pre školy na zvyšovanie finančnej gramotnosti

V rámci celosvetovej kampane Global Money Week Národná Banka Slovenska vyhlásila súťaž pre školy na zvyšovanie finančnej gramotnosti. Tá prebiehala v dňoch 13. a 24. marca 2024.

Žiaci našej školy 4. PYP A triedy (medzinárodný program International Baccalaureate) sa zapojili do súťaže s témou „Príprava Veľkonočného pohostenia“. Deti si samé naplánovali a nakúpili suroviny na pohostenie pre svojich spolužiakov. Pracovali v  4 skupinách a cieľom nákupu bola: veľkonočná dekorácia, jedlo a prípitok. Toto všetko s rozpočtom  do  25 euro.

Vyžadovalo si to získať prehlaď a poctivú prípravu. Deti sa v skupinách dohodli, akú veľkonočnú pochúťku budú pripravovať. Nasledoval  prieskum cien potravín a surovín na  internete ako aj  v akciových letákoch. Deti nemohli prekročiť danú sumu, čo bola pre mnohých nová skúsenosť. Nastalo nekonečné spočítavanie a odpočítavanie.

Nastal dlho očakávaný deň nákupu. Žiaci aj tesne pred odchodom do obchodu živo diskutovali a robili posledné úpravy v rozpočtoch. Dokonca mysleli aj na taký detail, ako sú nákupné plátenné tašky. Nešetrili  tým  len životné prostredie, ale aj svoje peňaženky. Nákupom strávili asi 45 minút. Aj napriek pedantným prípravám niektorí svoj rozpočet neustrážili a prekročili ho. A  tak  niečo z nakúpeného tovaru museli  stornovať, čo pani pokladníčky nepotešilo. Ale aj to bola pre malých zákazníkov užitočná skúsenosť. Každá skupina pripravovala pohostenie pre inú skupinu so snahou ich tým prijemne prekvapiť. S veľkým  nadšením slávnostné jedlo  pripravili a ešte s väčším nadšením ho zjedli.

Naši žiaci  touto akciou získali základný finančný prehlaď a aspoň z časti spoznali aj cenu peňazí. Pochopili, čo je pri nakupovaní dôležité a bez čoho sa môžu zaobísť.  Možno to bol prvý krôčik k cenným a praktickým skúsenostiam  v oblasti finančnej gramotnosti.